Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Dreptul Muncii
Întrebare fără răspuns

0 0

Cumulul pensiei cu salariul

987 Vizualizări • 2 RăspunsuriCreat de V. Puscaciu • Ultimul răspuns acum 3 luni de către Carp Mircea • Ultima actualizare la 25.01.2018 21:59:54

V. Puscaciu
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • PFA
Sunt prof. univ. dr., recent pensionata (la varsta de 63 de ani) - in 29 sept. 2017. Am primit recent o oferta de angajare cu contract pe durata nedeterminata de la o alta Universitate, pt. a ma reincadra in acelasi domeniu in care am activat pana la pensionare. Intrebarea mea este: daca am dreptul sa imi primesc in continuare pensia (pt. cei 38 de ani de munca neintrerupta) si de asemenea, sa primesc si salariul integral - pt. norma didactica pe care o voi indeplini, conform fisei postului. De asemenea, as dori sa aflu si conform carei reglementari legale se ia aceasta decizie, pt. a o comunica (la nevoie) si Universitatii. Va multumesc anticipat! Cu aleasa pretuire, V. Puscaciu
25.01.2018 21:59:54 Votează 00

Distribuie

• moise
    • Pensionar
    Art. 118 din leg. 263/2010

(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:

a) pensionarii pentru limită de vârstă;

Nu va va fi afectata nici pensia si nici salariul. Din contra prin incheirea noului contract de munca pe durata nedeterminata veti contribui la asigurari sociale in continuare, fapt care va va marii punctajul mediu si implicit cuantumul pensiei. Mai mult de atat, art.99 din aceeasi lege spune:

Art. 99

(1) Pentru asiguraţii care au realizat stagiul minim de cotizare şi care contribuie la sistemul public de pensii după împlinirea vârstei standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5, punctajul lunar realizat în perioada respectivă se majorează cu 0,5%.

Aveti toate motivele pentru continuarea activitatii.

Creat la 20.03.2018 20:48:41 Votează 0 0

Distribuie

• Carp Mircea
    • Pensionar

Cumularea salariului cu pensia nu are legatura cu art.99 din legea 263/2010.

Creat la 20.08.2018 15:04:26 Votează 0 0

Distribuie