Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Dreptul Muncii
Întrebare fără răspuns

0 0

Dosar de pensie respins

1121 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Salitalip Indira • Ultimul răspuns acum 8 luni de către moise • Ultima actualizare la 13.03.2018 17:07:54

Salitalip Indira
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru

Sotul meu a primit dosarul respins pentru ca adeverință cu sporuri nu era buna -nevalorificat temei legal,rectificativele  (pentru grupa 1 de munca pe care l-a castigat după 3.6 ani de procese)nu erau făcute de catre companie,azi au sunat si au spus ca le-au transmis catre casa de pensii,mai avem nevoie de o adeverință de la companie cu salariile brute conform statelor de plată.Întrebarea mea este daca la contestatie (in 30 de zile)trebuie sa depunem adeverintele noi si daca depun si adeverință cu salarii brute vor fi luate in calcul pentru decizia de pensionare. Va multumesc! 

13.03.2018 17:07:54 Votează 00

Distribuie

• moise
    • Pensionar

V-asi da urmatorul sfat.

Nu sunt bani nici la BAS dar mai ales la BASS.

Prin urmare nici un pensionar din tara asta nu trebuie sa aiba incredere in institutiile statului ca i se va aplica in mod corect legea care ii confera drepturile sale.

Eu nu am incredere nici in informatiile pe care le primesc de la ghisee/birouri de la casa mea de pensii.

Pentru dosarul sotului Dvs trebuie sa va asigurati mai intai ca aveţi Dvs toate documentele necesare, legale si in ordine, pentru intocmirea acestuia.

Este drept ca trebuie sa cunoasteti cate ceva din legea pensiilor sau sa va infomati la cineva de incredere.

In cazul care vi se respinge dosarul si va considerati nedreptatit, faceţi contestaţie (termen 30 zile) la CCC – CNPP.

Asteptati vreo 50 de zile (cei de la CCC le trebui 2- 3 ani sa va resolve) dupa care actionati in instanta.

Alta procedura nu exista pana la aparitia noii legi a pensiilor.

Tot ce v-am spus este din propia experienţa.

Creat la 24.03.2018 13:11:46 Votează 0 0

Distribuie