Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Dreptul Muncii
Întrebare fără răspuns

0 0

Conditii somaj

1204 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Silviu • Ultimul răspuns acum 7 luni de către Alina Draganescu • Ultima actualizare la 02.04.2018 10:45:38

Silviu
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Inginer

Am fost angajat la o firma 2 ani, dupa care am demisionat si m-am angajat la o alta firma. Din pacate dupa cateva zile au aparut probleme si am fost anuntat ca voi fi disponibilizat. Pentru acordarea indemnizatiei de somaj in aceasta situatie sunt probleme, tinand cont de perioada de activitate de doar cateva zile de la ultimul loc de munca ?

02.04.2018 10:45:38 Votează 00

Distribuie

• Buna ziua,

Pentru a beneficia de somaj trebuie sa indepliniti cumulativ urmatoarele conditii:

a) aveti un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;

b) nu realizati venituri sau realizati, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referință, în vigoare.

Angajatorul daca va disponibilizeaza postul trebuie: 

1.Sa va inceteze contractul individual de munca conform art. 65 (1) din Codul Muncii: " Concedierea pentru motive care nu țin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desființarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia".

2. Sa va acorde si un preaviz de 20 zile lucratoare confom art. 75 din Codul Muncii.

Editat la 10.05.2018 13:17:19 Votează 0 0

Distribuie