Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Achizitii
Întrebare fără răspuns

0 0

Achizitie teren de la Primarie

321 Vizualizări • Nici un răspunsCreat de Timea • Ultima actualizare la 24.08.2018 20:40:04

Timea
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Traducător autorizat

Buna ziua,

Am nevoie de un sfat competent:

In 2013 am achizitionat imobilul in care am locuit ca si chiriasa 25 de ani. Acest imobil a facut si el obiectul legii 112/1995, dar, la data la care l-am achizitionat, legea se abrogase, iar imobilul a intrat in patrimoniul Primariei. Anul acesta intentionez sa achizitionez si terenul aferent, deoarece pana la data curenta platesc chirie pentru ca il folosesc. Eu am facut cerere de a fi improprietarita, cu titlu gratuit, cu terenul de sub imobil(la fel ca si toti ceilalti care au achizitionat imobile in baza legii 112), dar mi-a fost respinsa. Asadar se pare ca trebuie sa achizitionez toata suprafata de teren. Intrebarea mea ar fi: as putea ataca in instanta, invocand discriminare, faptul ca Primaria mi-a refuzat aceasta solicitare, in conditiile in care toti cei care au achizitionat casele in baza legii 112, au fost pe urma improprietariti automat cu terenul de sub imobil? Nu este o obilgatie a primariei sa ma improprietareasca cu acest terent, in conditiile eu nu imi pot lua casa in spinare daca nu mai imi convine unde este amplasata si pleca, si nici ei nu imi pot demola imobilul fara sa ma despagubeasca, daca eu nu vreau sa plec cu casa de pe terenul lor. Este o absurditate toata situatia si mi se pare ca s-a produs o mare nedreptate. Orice sfateste binevenit! 

24.08.2018 20:40:04 Votează 00

Distribuie