Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Achizitii
Întrebare fără răspuns

0 0

Cum se poate radia un drept de privilegiu asupra unui apartament desi pretul a fost achitat cu credit ipotecar,vanzatorii nu sunt de gasit ?

279 Vizualizări • Nici un răspunsCreat de Mariana Cotuna • Ultima actualizare la 25.08.2018 23:12:51

Mariana Cotuna
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Profesor

Buna seara! In anul 2001 am cumparat un apartament cu credit ipotecar,vanzatorii ridicand suma direct de la CEC in ziua in care s-a incheiat actul de vanzare-cumparare. S-a cerut ridicarea ipotecii de catre CEC in anul 2005, insa nu si radierea dreptului de privilegiu desi vanzatorii si-au luat banii. Vreau sa vand apartamentul si nu o pot face ptr ca vanzatorii nu sunt de gasit, nefiind din aceeasi localitate iar CEC ridica din umeri argumentand ca nu mai au arhiva din 2001 si nu pot face dovada platii. Am aflat de la cartea funciara ca inca exista inscris acest drept de privilegiu. Cum se poate radia? E culpa mea? Sau a CEC si a notarului de atunci ca nici macar nu au anuntat despre acest drept de privilegiu? Si cum de CEC nu a cerut acest lucru in momentul in care vanzatorii au ridicat banii direct de la ghiseu sau cand s-a radiat ipoteca?

Multumesc!

25.08.2018 23:12:51 Votează 00

Distribuie