Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Diverse teme juridice
Întrebare fără răspuns

0 0

acte necesare pensie urmas

317 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Hrisca • Ultimul răspuns acum 2 luni de către Carp Mircea • Ultima actualizare la 14.09.2018 14:55:11

Hrisca
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru

Ma numesc Hrisca Ana, sotia lui Hrisca Viorel. Sotul meu a decedat in anul 2000 si am luat pensie de urmas pe doi copii care erau la scoala . as dori sa stiu care sunt actele necesare pentru ca eu sa pot lua pensie de urmas. deoarece implinesc varsta de 60 ani si 11 luni. va multumesc. 

sotul a fost pensionar pentru pierderea capacitatii de munca decizia 145039 din 03.09.93.

vreau sa stiu daca se recalculeaza pensia sau ramane cea de boala si de asemenea actele necesare.

14.09.2018 14:55:11 Votează 00

Distribuie

• Carp Mircea
    • Pensionar

Pensia se recalculeaza.

Documente:

H.G.257/2011

Art. 76
    (1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, dupa caz: 

• c) pentru pensia de urmas:
  • cerere pentru inscrierea la pensie (anexa nr. 8);
  • actele mentionate la lit. a), pentru cazurile in care sustinatorul decedat nu avea calitatea de pensionar;
  • actele de stare civila ale urmasilor si ale reprezentantului legal, dupa caz (original si copie);
  • decizia medicala asupra capacitatii de munca (original);
  • decizia de pensie/talon de plata a pensiilor, pentru cazurile in care sustinatorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
  • adeverinta de studii, in cazul urmasilor copii in varsta de peste 16 ani (original);
  • actul doveditor al cauzei decesului, cu exceptia situatiilor in care sustinatorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
  • copie FIAM, pentru decesul cauzat de accident de munca;
  • copie BP2 si copie certificat medical constatator al decesului, pentru decesul cauzat de boala profesionala.
    (2) In cazul persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c) din lege, vechimea in serviciu, respectiv veniturile realizate lunar, necesare determinarii stagiului de cotizare si punctajului lunar, pentru perioadele anterioare datei de 1 ianuarie 2011, pot fi dovedite cu adeverinte eliberate, potrivit legii, in temeiul statelor de plata sau al altor documente doveditoare aflate in pastrarea structurilor militare/detinatoare de fonduri de arhiva.

Creat la 18.09.2018 15:19:09 Votează 1 0

Distribuie