Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Dreptul Muncii
Întrebare fără răspuns

0 0

Incasare recalculare pensie grupa I

406 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Nita Elena • Ultimul răspuns luna trecută de către Carp Mircea • Ultima actualizare la 05.11.2018 13:24:37

Nita Elena
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pensionar

Buna ziua,

M-am pensionat in anul 1996 cu grupa II de munca.

In anul 1998 s-a promulgat un act normativ care trecea activitatea pe care am desfasurat-o 20 ani la grupa II de munca in grupa I.

Am aflat abia anul acesta de acest act normativ si am cerut Casei de pensii sa analizeze documentatia trimisa de la angajatorul meu, plus cererea mea de recalculare.

Am primit o noua Decizie de pensie care restabileste cuantumul pensiei, in crestere, cu aprox.190lei, iar plata drepturilor noi este incepand cu 3 luni in urma, din august 2018.

Va rog sa imi spuneti daca am dreptul sa cer diferentele de pensie cuvenita incepand din anul promulgarii actului normativ (1998) si care ar fi calea pe care trebuie s-o urmez.

Va multumesc,

E.Nita

05.11.2018 13:24:37 Votează 00

Distribuie

• Carp Mircea
    • Pensionar

Nu se pot cere drepturi restante decat in cadrul termenului general de prescriptie de 3 ani.

In cazul de fata nu este vorba despre drepturi restante.

Sunt drepturi puse in plata incepand cu luna urmatoare a depunerii noilor documente.

Creat la 21.03.2019 16:31:01 Votează 0 0

Distribuie