Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Diverse teme juridice
Întrebare fără răspuns

0 0

Cazierul psihiatric

300 Vizualizări • Nici un răspunsCreat de salvar andrei • Ultima actualizare la 27.11.2018 15:18:34

salvar andrei
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Administrator societate comercială

Buna ziua,

Fratele meu a fost internat intr-un spital de psihiatrie in anul 2011 timp de 2 saptamani pentru depresie severa. Internarea a fost voluntara si a rezultat in vindecarea lui totala de depresie (a mai luat antidepresive timp de 3 luni)

De atunci si pana astazi nu a mai avut probleme de ordine psihica si nici nu a mai luat medicamente. Insa au ramas date, date in spital, fisa in spital probabil, date pe cardul de sanatate probabil, date la farmacie probabil, date la medicii de familie probabil.

El a intrat anul trecut intr-un partid si tot a urcat.. acum ar vrea sa candideze la primarie insa nu o face din motivul cum ca ar putea sa fie facute publice aceste informatii iar viata lui sa fie distrusa.

Au fost doua astfel de cazuri recent, in Romania, unul in 2011 cand un candidat al primariei la Bucuresti a avut fisa psihiatrica publicata, apoi a disparut din peisaj, iar recent un membru rezist a patit acelasi lucru, domnu Valcov i-a publicat fisa psihiatrica.

Vreau sa stiu ce demers ar putea face fratele meu in acest sens , cum se poate clasifica ori sterge acea fisa ? cum se poate proteja ? el nu poate sa devina o persoana publica pana cand nu e sigur ca nu se poate intampla acest lucru.

Exista ceva optiuni prin GDPR si protejarea datelor ? va implor.. un raspuns, e foarte trist si nu stie ce ar putea face, in partid presedintele l-a propus pentru candidatura la primarie insa el nu vrea sa semneze.

27.11.2018 15:18:34 Votează 00

Distribuie