Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Dreptul Muncii
Întrebare fără răspuns

0 0

CM dupa CCC

392 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Sescioreanu Marius • Ultimul răspuns acum 2 luni de către Alina Draganescu • Ultima actualizare la 13.12.2018 16:14:26

Sescioreanu Marius
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Inginer
Buna ziua, Va prezint urmatoarea situatie. Am fost nevoit sa-mi iau concediu medical dupa 2 saptamani de cand am revenit din Concediu Crestere Copil. Am dus la angajator adeverinta cu veniturile nete de pe perioada Concediului crestre copil pentru a putea calcula CM. Angajatorul insa mi-a considerat veniturile de pe perioada Concediului Crestere Copie venituri brute si mi le-a impozitat . Adica practic mi-a impozitat venitul net din Crestere Copil, ca si cum ar fi fost venit brut. Este ok cum a procedat? M-ar ajuta tare un raspuns!
13.12.2018 16:14:26 Votează 00

Distribuie

• Buna ziua,

Indemnizatia care se ia in calcul la stabilirea bazei de calcul a concediului medical este indemnizatia bruta. Aceasta indemnizatie bruta trebuie sa fie egala cu indemnizatia neta avand in vedere ca asupra acesteia nu se calculeaza taxe.

Baza de calcul a indemnizatiei se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar.

Editat la 19.03.2019 10:28:23 Votează 0 0

Distribuie