Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Dreptul Muncii
Întrebare fără răspuns

0 0

Neacordarea de plati si obligati contractuale ca lucrator detasat in Belgia

195 Vizualizări • Nici un răspunsCreat de Stefan • Ultima actualizare la 16.12.2018 18:18:38

Stefan
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Membru
Buna ziua. Am fost agajatul unei firme mixte romana-belgiana cu sediul in Bucuresti si punctul de lucru in Belgia. Intr-un final mi-am dat demisia si nu numai eu sunt mai multi care au facut asta ,nu mai spun cati au venit si plecat pt ca nu se respecta obligatiile contractuale. Zile libere legale nu s-au acordat,plata se facea pe 10 si 25 ale lunii dar nu de putine ori se intarzia cu 2,3 chiar 5 zile si asta se poate verifica pe card de plata. Obligati sa cumparam ca soferi motorina din bani nostri si ni se returnau abia pe 10 ale lunii,ca si altele bonuri de parcare si materiale pt lucrarile efectuate ce trecea peste 100€ lejer. Orele suplimentare care erau peste program si sambata care in mod normal nu se lucreaza dar noi am facut-o nu au fost mereu platite ci taiate! Nu mai spun de orele de condus cazare punct lucru ,zilnic 2 ore dus si alte 2 intors uneori mai mult,deci 4ore zilnic peste prog de 8 ore trebuia sa conduc. Nu mi s-a dat un euro cu toate ca eu faceam 12 ore zilnic ori 5 zile/sapt si am facut asta luni de zile. Epuizant!! De mai lucram si sambata deja eram terminat. Am avut contract pe 6 luni cu prelungire de inca 6 din vara dar cum v-am spus mi-am dat demisia pt ca mi-au taiat orele suplimentare,bani pe bonuri neacordati, iar de dreptul meu de plata a concediului anual nici nu vor sa auda. Din 20 ian pana pe 13 dec 2018 am lucrat la ei ,pe vara o luna am avut vacanta dar nu mi s-a platit nimic. Bani pt transport spre si dinspre tara care trebuiau sa ni se plateasca integral ni s-a decontat doar pt intors adica 100€ eu venind cu masina personala. Asta fiind in ianuarie si septembrie.In rest eu am platit mereu trasportul cand am plecat (Paste,August,Decembrie) cu avionul la fel, ni s-a oprit bani dus intors din salariu (210€) dar billetele au fost luate pe firma asta fiind de Paste. Si din pacate nu doar eu am patit asta! Alti au plecat din cauza ca bani (diurna pe tara 11300 lei ,salariu minim pe tara) nu l-au primit dupa 2,3lunii. Multe nereguli oamenii au fost chemati ca lucrator calificat si prestand ca necalificati.Program semnat de 8ore/zi defapt erau 10 plus sambata. Nu mai spun de conditile de cazare fara caldura si echipamente vechi ,bocanci uzati rupti. De comunicarea cu angajati ce sa spun ca de la stapan la sclav. Dezastru in organizarea si demersul lucrarilor,materiale aduse anapoda,expirate,impropi efectuari a lucrului de calitate dar cu pretentii de efectuare rapida. Asa firma nu am vazut pe nici unde am lucrat. Vreau sa fac o reclamatie pe tema asta si daca are efect si mai bun o sa va trimit si datele angajatilor nemultumiti,si a firmei. Multumesc ca mi-ati citit nemultumirile si astept un raspuns ce se poate face in cazul acesta. Cu respect,
16.12.2018 18:18:38 Votează 00

Distribuie