Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Dreptul Muncii
Întrebare fără răspuns

0 0

Nelamuriri cu privire la Legea 53/2003, modificata prin Decizia CCR nr. 387/2018.

586 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de MIRT • Ultimul răspuns acum 6 luni de către Carp Mircea • Ultima actualizare la 17.12.2018 17:16:13

MIRT
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Profesor

Buna ziua! Am o nelamurire. In urma modificarii Legea 53/2003, cu privire la varsta de pensionare a femeilor dupa 65 de ani (la cerere) , in invatamant apare urmatorul fenomen. Acolo unde sunt restrangeri de activitate , inainte, femeia care era la varsta de pensionare putea iesi la pensie. Acum ea solicita prelungire pana la 65 de ani, obliga sa intre toata catedra in restrangere si presupunand ca toti au acelasi punctaj la activitati, numai prin vechimea in munca ea pote castiga  la dosar. Vi se pare normal? Ar trebui pe invatamant sa se specifice, ca daca doreste sa ramana peste 65 de ani, poate ramane in limita orele disponibile sau oriunde in interesul invatamantului (alta scoala, alt judet) unde sunt catedre/ore disponibile.


17.12.2018 17:16:13 Votează 00

Distribuie

  • Carp Mircea
    • Pensionar


    Nu este obligatoriu sa se stea pana la 65 de ani.

    Potrivit Deciziei CCR , dispozițiile art. 56 alin. (1) lit. c) teza întâi din Legea nr. 53/2003 sunt constituționale numai în măsura în care, la împlinirea vârstei legale de pensionare, dau dreptul femeii să opteze fie pentru deschiderea dreptului la pensie și încetarea contractului individual de muncă în curs, fie pentru continuarea acestui contract, până la împlinirea vârstei legale de pensionare prevăzute pentru bărbați, la acea dată.

    În prima ipoteză, când optează pentru deschiderea dreptului la pensie, contractul individual de muncă în curs încetează de drept, iar dreptul la muncă va putea fi exercitat numai după încheierea unui nou contract, dacă angajatorul consimte în acest sens. Din contră, în măsura în care salariata optează pentru continuarea raportului de muncă, până la împlinirea vârstei de pensionare prevăzute de lege pentru bărbați, exercițiul dreptului la muncă nu este condiționat de încheierea unui nou contract și de voința angajatorului, dar dreptul la pensie nu va putea fi solicitat simultan.

    Curtea observă că, potrivit dispozițiilor art. 53 alin. (1) din Legea nr. 263/2010, vârsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru bărbați și 63 de ani pentru femei, dar că, atingerea acestei vârste se realizează prin creșterea vârstelor standard de pensionare, conform eșalonării prevăzute în anexa nr. 5 la această lege.

    Sursa:


    https://www.avocatnet.ro/forum/discutie_671071/Opțiunea-de-prelungire-a-varstei-de-pensionare-la-femei.html

    Creat la 18.12.2018 14:37:40 Votează 0 0

    Distribuie