Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Drept Civil Şi Drept Procesual Civil
Întrebare fără răspuns

0 0

Pot beneficia de pensie de urmas, la 43 de ani, daca am grad de handicap permanent 2 accentuat, psihic? Daca tatal meu e mort de 15 ani?

1002 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de Cimpeanu Alexandrina • Ultimul răspuns acum 2 luni de către Carp Mircea • Ultima actualizare la 01.07.2019 10:52:45

Cimpeanu Alexandrina
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pensionar

Buna ziua! Tatal meu a murit in 2004, era pensionar la limita de varsta cand a murit. Eu sunt fata lui, am 43 de ani, dar sunt incadrata in grad 2 de handicap permanent. Am citit pe net ca s-a modificat legea 263/2010,la lit. C) Urmasul cu handicap poate beneficia de pensia de urmas, pe toata durata invaliditatii, indiferent in ce perioada s-a ivit. As dori sa stiu, va rog, daca pot solicita pensie de urmas, la 43 de ani, cu gradul 2 de handicap permanent, psihic? Nu am pensie de invaliditate. Va rog sa imi raspundeti! Multumesc!

01.07.2019 10:52:45 Votează 00

Distribuie

• Carp Mircea
    • Pensionar

Legea actuala 263/2010 face trimitere la invaliditate, nu la handicap.

Legea 263/2010

Copiii au dreptul la pensie de urmaș:

a) până la vârsta de 16 ani;

\b) dacă își continuă studiile într-o formă de învățământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăși vârsta de 26 de ani;

c) pe toată durata invalidității de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situațiile prevăzute la lit. a) sau b).

Creat la 03.08.2019 14:13:28 Votează 0 0

Distribuie