Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Dreptul Muncii
Întrebare fără răspuns

0 0

Contract de muca pentru timp partial

920 Vizualizări • 1 RăspunsuriCreat de georgescu viorel • Ultimul răspuns acum 15 zile de către Alina Draganescu • Ultima actualizare la 08.11.2019 9:11:14

georgescu viorel
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pensionar

Am o problema..O salariata cu norma intreaga , cu contract de munca are salariu de 3000 lei . Cu 1 septembrie se PENSIONEAZA cu gradul 3 . I se face un act aditional prin care se precizeaza ca se modifica timpul de lucru la 4 ore /zi , restul prevederilor ramanand neschimbate.Salariata vrea ca salariul sa ii ramana neschimbat , adica tot 3000 lei (e si patron deci nu ar fi probleme) , dar eu am socotit ca in actul aditional trebuia specificat : timp de lucru 4 ore , salariul pentru timp partial se modifica la 6000 lei/lunar . In mod corect , eu cred ca ar fi trebuit ca la emiterea deciziei de pensionare sa se emita Decizie DE INCETAREA Contractului de munca , astfel se incheie Contractul de munca si concomitent sa seintocmeasca alt Contract de munca cu timp partial unde se specifica salariul pentru timp normal 6000 si timp de munca 4 ore /zi deci se intelegea corect de catre cine ar fi interesat ca are 4 ore si salariul pt 4 ore este de 3000 lei , numai asa ITM poate vedea CLAR situatia . Daca se poate un sfat de la dvs. Multumesc anticipat, o zi frumoasa si linistita

08.11.2019 9:11:14 Votează 00

Distribuie

• Buna ziua,

Contractul individual de munca inceta de drept conform art. 56 lit. c) din Codul Muncii : "la data comunicării deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate de gradul III". 

Apoi se putea incheia un nou contract individual de munca cu timp partial cu 4 ore/zi si 3000 lei brut sau cat isi dorea angajatorul.

Creat la 27.11.2019 15:38:32 Votează 0 0

Distribuie