Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Dreptul Muncii
Întrebare cu răspuns

0 0

Pensie pentru limita de varsta

1088 Vizualizări • 6 RăspunsuriCreat de Arghire Dorina • Ultimul răspuns acum 8 zile de către Carp Mircea • Ultima actualizare la 28.11.2019 17:09:18

Arghire Dorina
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pensionar

Buna ziua, 

Am beneficiat de pensie anticipata la stabilirea careia, conform legii, nu s-au luat in calcul anii de facultate. 

Cand am trecut la pensie pentru limita de varsta, la determinarea punctajului nu trebuia sa se aplice art. 97 alin. (1) lit.b) din lege 263 redat mai jos, sau faptul ca am beneficiat de pensie anticipata mi-a anulat acest drept ?

Mentionez ca am dus la casa de pensii adeverinta din care reiese ca am absolvit facultatea la zi precum si copie dupa diploma si mi-au luat in calcul anii de facultate la "Stagiul total de cotizare realizat" ca ani, dar nu si la calculul punctajului.

LEGEA nr. 263 / 2010

Art. 97.

(1) Pentru perioadele asimilate, la determinarea punctajului lunar al asiguratului se utilizează:

b) 25% din câștigul salarial mediu brut lunar din perioadele respective, în situațiile prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. b), c) și f).

Art. 49.

(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:

b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora cu diploma.

Va multumesc pentru raspuns!

Cu stima,

Dorina Arghire

28.11.2019 17:09:18 Votează 00

Distribuie