Se incarca...

Browser incompatibil

Pentru a putea folosi aplicația trebuie să folosiți unul dintre urmatoarele browsere.

Forum > Q&A Juridic > Dreptul Muncii
Întrebare cu răspuns

0 0

Pensie pentru limita de varsta

2998 Vizualizări • 6 RăspunsuriCreat de Arghire Dorina • Ultimul răspuns acum 2 luni de către Carp Mircea • Ultima actualizare la 28.11.2019 17:09:18

Arghire Dorina
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pensionar

Buna ziua, 

Am beneficiat de pensie anticipata la stabilirea careia, conform legii, nu s-au luat in calcul anii de facultate. 

Cand am trecut la pensie pentru limita de varsta, la determinarea punctajului nu trebuia sa se aplice art. 97 alin. (1) lit.b) din lege 263 redat mai jos, sau faptul ca am beneficiat de pensie anticipata mi-a anulat acest drept ?

Mentionez ca am dus la casa de pensii adeverinta din care reiese ca am absolvit facultatea la zi precum si copie dupa diploma si mi-au luat in calcul anii de facultate la "Stagiul total de cotizare realizat" ca ani, dar nu si la calculul punctajului.

LEGEA nr. 263 / 2010

Art. 97.

(1) Pentru perioadele asimilate, la determinarea punctajului lunar al asiguratului se utilizează:

b) 25% din câștigul salarial mediu brut lunar din perioadele respective, în situațiile prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. b), c) și f).

Art. 49.

(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:

b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora cu diploma.

Va multumesc pentru raspuns!

Cu stima,

Dorina Arghire

28.11.2019 17:09:18 Votează 00

Distribuie

• Buna ziua,

Studiile absolvite  la zi se iau in calcul atat  pentru stabilirea stagiului complet de cotizare cat si pentru determinarea punctajului.

Creat la 29.11.2019 14:06:11 Votează 0 0 Răspunsul ales

Distribuie

• Carp Mircea
    • Pensionar

In ce perioada ati urmat cursurile universitare de zi ?

Creat la 01.12.2019 15:15:17 Votează 0 0

Distribuie

• Buna ziua, 

Va multumesc ! 

Am rezolvat problema.

Cu stima,

Dorina Arghire

Creat la 03.12.2019 13:04:56 Votează 0 0

Distribuie

• Carp Mircea
    • Pensionar

Eu cred ca vi s-au aplicat prevederile legii 263/2010

Art.164

(2) Pentru perioadele asimilate prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c), anterioare datei de 1 aprilie 2001, la determinarea punctajului lunar se utilizează salariul minim pe economie, brut sau net, după caz, sau salariul de bază minim brut pe țară din perioadele respective.

Pentru 3 ani trebuia sa primit aproximativ 1,75 puncte

Pentru 5 ani aproximativ 2,9 puncte

Creat la 04.12.2019 14:18:08 Votează 0 0

Distribuie

• Am solicitat buletinul de calcul si din el rezulta ca mi s-a acordat punctaj si pentru anii de facultate.

Neclaritatea mea provine din faptul ca "numarul total de puncte realizate", de pe decizia pentru limita de varsta este mai mare doar cu 0,19481 decat cel pentru pensie anticipata, iar eu ma asteptam sa fie mai mare cu aproximativ 3 puncte, pentru cei 5 ani de facultate + 3 luni lucrate dupa depunerea dosarului, pana la primirea deciziei

Persoana de la ghiseul casei de pensii nu a stiut sa-mi explice situatia si mi-a spus sa merg in audienta la conducere sau sa-i dau in judecata. 

Eu insa am solicitat si buletinul de calcul pentru pensia anticipata, sa vad daca imi fusese deja acordat punctajul pentru anii de facultate, desi mi-au spus cand am depus dosarul ca nu era nevoie sa depun adeverinta si diploma, deoarece pentru pensia anticipata nu se iau in calcul anii de facultate.

Acum mai astept o saptamana (?!?) sa-mi dea si acest buletin care sper sa ma clarifice. 

Va multumesc!

Editat la 04.12.2019 20:25:30 Votează 0 0

Distribuie