Se incarca...

Incompatible browser

Lege5 supports the following browsers

Forum > Q&A Financiar > Controale (garda, administratie, ITM)
Question without answer

0 0

Evacuare gaze centrala

2930 Views • 2 AnswersCreated by vasile alin • Last answer 4 years ago by vasile alin • Last update at 4/26/2015 9:40:58 PM

vasile alin
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Member

Buna ziua, am o intrebare, vecinul a scos teava de la evacuarea centralei spre usa mea, stau la curte , pana la hotar sunt mai putin de 40cm la de la capatu tevii, teava este la 2 m inaltime, dar distanta de la hotar pana la casa mea si respectiv usa si ferestre este de 3m, gazelle evacuate ajung pana la usa, ferestrele sunt mereu murdare de la jet, nu stiu ce fel de central este, dar aerul este irespirabil in acea zona pe o arie de cativa metri patrati, nu vreau teava aceea orientata spre mine, unde pot reclama asa ceva, am incercat sa comunic sa vorbesc frumos, spune ca nu are ce sa-i faca, practic ma refuza sa ajungem la o intelegere, pentru a muta teava sau o ridica mai sus. Multumesc

4/26/2015 9:40:58 PM Vote 00

Share

• Marian O.
    • Moderator
    Daca nu va intelegeti pe cale amiabila (de ce nu prin apelarea la un mediator) soluţia este sa-l dati in judecata în baza art. 603 şi art. 15 Cod civil, si sa solicitaţi obligarea acestuia la inaltarea tevii de evacuare astfel incat să nu va mai cauzeze probleme.

Art. 603 Regulile privind protecţia mediului şi buna vecinătate
    Dreptul de proprietate obligă la respectarea sarcinilor privind protecţia mediului şi asigurarea bunei vecinătăţi, precum şi la respectarea celorlalte sarcini care, potrivit legii sau obiceiului, revin proprietarului.
    Art. 15 Abuzul de drept:
    Niciun drept nu poate fi exercitat în scopul de a vătăma sau păgubi pe altul ori într-un mod excesiv şi nerezonabil, contrar bunei-credinţe.

Created on 4/27/2015 1:09:32 PM Vote 0 0

Share

• Multumesc mult de raspuns, nu il dau in judecata vreau doar sa o ridice mai sus, o sa apelez la un mediator, multumesc inca odata.

Created on 4/27/2015 10:16:47 PM Vote 0 0

Share