Se incarca...

Incompatible browser

Lege5 supports the following browsers

Forum > Suport tehnic > Lege5
Question without answer

0 0

Pensie de urmas

2708 Views • 1 AnswersCreated by Alina • Last answer 3 years ago by Marius • Last update at 4/14/2016 2:10:24 PM

Alina
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Student
Buna ziua , as vrea sa intreb daca mama poate primi pensie de urmas dupa tata daca primesc si eu (fiica ei) si daca tata are 11 ani lucrati in gradul I plus alti ani lucrati . Si eu daca ma casatoresc si merg in continuare la facultate , o sa pot primi acel ajutor ? Va multumesc .
4/14/2016 2:10:24 PM Vote 00

Share

  • Marius
    • Consultant management

    Legea 263/2010:

    Art. 51. - In sistemul public de pensii se acorda urmatoarele categorii de pensii: e) pensia de urmas.

    Art. 83. Pensia de urmas se cuvine copiilor si sotului supravietuitor, daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.

    Art. 85. - (1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.


    Deci răspunsul pentru dvs. este dadacă tatăl era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru a avea drept de pensie.

    Created on 4/25/2016 8:10:24 PM Vote 0 0

    Share