Se incarca...

Incompatible browser

Lege5 supports the following browsers

Forum > Q&A Financiar > Persoana Fizica Autorizata
Question without answer

0 0

Infiintare cabinet individual detectiv particular

2312 Views • 1 AnswersCreated by 0032 • Last answer 10 months ago by Attila • Last update at 10/25/2018 5:09:15 PM

0032
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Cadru militar


Doresc să deschid un astfel de cabinet, însă am următoarea nelămurire.


Legea 329/2003, Articolul 2, alin. 3 : ”Conducătorii executivi ai societăţilor specializate de detectivi particulari trebuie să fie absolvenţi ai facultăţii de drept sau ai unei şcoli postliceale de detectivi ori să fi îndeplinit funcţia de poliţist ori lucrător în cadrul unei instituţii publice cu atribuţii în domeniul ordinii publice sau siguranţei naţionale cu grad de ofiţer şi să îndeplinească condiţiile prevăzute la art. 5 lit. c), d), e) şi f).”

Norme:

2.2. Pentru obţinerea licenţei de funcţionare conducătorii societăţilor specializate sau ai cabinetelor individuale de detectiv particular depun la inspectoratul de poliţie judeţean sau la Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti, după caz, următoarele documente:

(Si ce ma intereseaza pe mine) 
Litera c) pentru conducătorii executivi ai societăţii - copie legalizată a diplomei de studii pentru absolvenţii facultăţilor de drept sau ai unei şcoli postliceale de detectivi particulari ori a unei adeverinţe din care să reiasă că au îndeplinit funcţia de poliţist sau lucrător în cadrul unei instituţii publice cu atribuţii în domeniul ordinii publice ori siguranţei naţionale cu grad de ofiţer.

Eu am obtinut atestatul, sunt angajat intr-o institutie din cadrul sistemului national de aparare, ordine publica si siguranta nationala, insa nu am grad de ofiter. 
Litera C de mai sus face referire la societatile specializate. Care este diferenta dintre societatile specializate si un cabinet individual?

Intrebarea principala este: imi pot deschide un cabinet individual daca nu am avut grad de ofiter?

Mulțumesc anticipat.

10/25/2018 5:09:15 PM Vote 00

Share

  • Attila
    • Member

    Nu este obligatoriu sa fi fost ofiter, pot fi si subofiteri pentru a infinta un SRL de gen. Însa ai mai putea infinta si cu un rezervist, pensionar fost cadru militar, amic de al tau,  daca nu ai o alta posibiitate. Citeste Legea atent.

    Ubi lex non distingui, nec nos distinguere debemus = Unde Legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem.


    Edited on 10/11/2018 2:48:23 PM Vote 0 0

    Share