Se incarca...

Incompatible browser

Lege5 supports the following browsers

Forum > Q&A Juridic > Diverse teme juridice
Question without answer

0 0

acte necesare pensie urmas

753 Views • 1 AnswersCreated by Hrisca • Last answer 9 months ago by Carp Mircea • Last update at 9/14/2018 2:55:11 PM

Hrisca
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Member

Ma numesc Hrisca Ana, sotia lui Hrisca Viorel. Sotul meu a decedat in anul 2000 si am luat pensie de urmas pe doi copii care erau la scoala . as dori sa stiu care sunt actele necesare pentru ca eu sa pot lua pensie de urmas. deoarece implinesc varsta de 60 ani si 11 luni. va multumesc. 

sotul a fost pensionar pentru pierderea capacitatii de munca decizia 145039 din 03.09.93.

vreau sa stiu daca se recalculeaza pensia sau ramane cea de boala si de asemenea actele necesare.

9/14/2018 2:55:11 PM Vote 00

Share

  • Carp Mircea
    • Pensionar

    Pensia se recalculeaza.

    Documente:

    H.G.257/2011

    Art. 76
    (1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, dupa caz: 

  • c) pentru pensia de urmas:
  • cerere pentru inscrierea la pensie (anexa nr. 8);
  • actele mentionate la lit. a), pentru cazurile in care sustinatorul decedat nu avea calitatea de pensionar;
  • actele de stare civila ale urmasilor si ale reprezentantului legal, dupa caz (original si copie);
  • decizia medicala asupra capacitatii de munca (original);
  • decizia de pensie/talon de plata a pensiilor, pentru cazurile in care sustinatorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
  • adeverinta de studii, in cazul urmasilor copii in varsta de peste 16 ani (original);
  • actul doveditor al cauzei decesului, cu exceptia situatiilor in care sustinatorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
  • copie FIAM, pentru decesul cauzat de accident de munca;
  • copie BP2 si copie certificat medical constatator al decesului, pentru decesul cauzat de boala profesionala.
    (2) In cazul persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c) din lege, vechimea in serviciu, respectiv veniturile realizate lunar, necesare determinarii stagiului de cotizare si punctajului lunar, pentru perioadele anterioare datei de 1 ianuarie 2011, pot fi dovedite cu adeverinte eliberate, potrivit legii, in temeiul statelor de plata sau al altor documente doveditoare aflate in pastrarea structurilor militare/detinatoare de fonduri de arhiva.

    Created on 9/18/2018 3:19:09 PM Vote 1 0

    Share