Se incarca...

Incompatible browser

Lege5 supports the following browsers

Forum > Q&A Juridic > Diverse teme juridice
Question without answer

0 0

Contract de drepturi de autor pentru regia unui spectacol de teatru

864 Views • 1 AnswersCreated by Poamă Elena • Last answer 9 months ago by Dragos • Last update at 10/8/2018 11:02:19 PM

Poamă Elena
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Profesor

Bună ziua,

Vă rog să-mi spuneți dacă pentru activitatea de regizor de teatru pentru un spectacol de teatru se învcheie Contract de drepturi de autor sau Contract civil de prestări servicii.

Vă mulțumesc!

Cu stimă, Elena Poamă

10/8/2018 11:02:19 PM Vote 00

Share

  • Dragos
    • Member

    Tehnic vorbind, dacă este vorba doar de o execuție teatrală (iar nu despre o operă audiovizuală), regizorul nu este autor în sensul legii nr. 8/1996, ci executant, care beneficiază de protecția drepturilor conexe dreptului de autor: 

    Art. 95. În sensul prezentei legi, prin artiști interpreți sau executanți se înțelege: actorii, cântăreții, muzicienii, dansatorii și alte persoane care prezintă, cântă, dansează, recită, declamă, joacă, interpretează, regizează, dirijează ori execută în orice altă modalitate o operă literară sau artistică, un spectacol de orice fel, inclusiv folcloric, de varietăți, de circ ori de marionete.

    Created on 11/3/2018 11:48:46 PM Vote 0 0

    Share