Se incarca...

Incompatible browser

Lege5 supports the following browsers

Forum > Q&A Juridic > Diverse teme juridice
Question without answer

0 0

Amenda Politia Locala

425 Views • No repliesCreated by Alina • Last update at 11/23/2018 2:56:02 PM

Alina
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Inspector

Buna ziua,

In luna septembrie am parcat in dreptul indicatorului "Oprirea interzisa", drept pentru care, atunci cand am revenit la masina, aveam pe parbriz o comunicare de la Politia Locala prin care ma informau ca ma sanctioneaza contraventional in baza R.A.O.U.G. 195/2002 si a O.U.G. 195/2002. M-am prezentat la sediul Politiei Locale pentru a-mi intocmi procesul verbal de constatare a contraventiei. Acesta a fost intocmit de catre un alt agent, nu de catre agentul constatator. Fiind recent schimbata legislatia, acestia nu aveau nici p.v. in care sa scrie ca jumatate din amenda contraventionala poate fi achitata in termen de 15 zile, ramanand mentionat faptul ca pot achita in 48 ore. Am contestat amenda pe dispozitiile O.G. 2/2001, O.U.G. 195/2002, ale legii 155/2010, ale legii 203/2008. Politia Locala sustine in continuare ca ei au actionat in baza legii 155/2002, insa, din cate stiu eu, aceasta lege nu deroga de la dispozitiile O.U.G. 195/2002. Mentionez faptul ca in ceea ce priveste intocmirea p.v. de contraventie de catre alt agent, Politia Locala a motivat Judecatoriei ca acestia isi "indeplineau atributiile" doar. Intr-adevar, agentul constatator nu se afla la sediu in momentul in care am ajuns eu, dar a sosit pana la plecarea mea. Totodata, mentionez si faptul ca in raportul lor de activitate, numele agentului constatator este cel de pe comunicare, nu cel de pe procesul verbal de contraventie.

Am rugamintea sa imi spuneti daca informatiile pe care le detin eu sunt eronate, si anume, faptul ca Politia Locala nu poate da amenzi de parcare intrucat Legea Politiei Locale nu deroga de la O.U.G. 195/2002, pentru a sti daca sa continui procesul sau nu.

Multumesc!

11/23/2018 2:56:02 PM Vote 00

Share