Se incarca...

Incompatible browser

Lege5 supports the following browsers

Forum > Suport tehnic > Lege5
Question without answer

0 0

pensie de urmas

588 Views • 1 AnswersCreated by dobre • Last answer 7 months ago by Carp Mircea • Last update at 11/28/2018 6:51:00 PM

dobre
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Member
buna seara ,as dori si eu un raspuns la o intrebare,tatal meu a decedat acum aproape 3 ani fiind rapus de o boala ,el aflandu-se in campul munci cand a decedat , mama avand cativa ani munciti ar putea beneficia de o pensie de urmas avand 27 de ani de casatorie la momentul decesului.
11/28/2018 6:51:00 PM Vote 00

Share

  • Carp Mircea
    • Pensionar

    Vedeti unde va incadrati:

    Legea 263/2010

    Art.85

    (1) Soțul supraviețuitor are dreptul la pensie de urmaș pe tot timpul vieții, la împlinirea vârstei standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puțin 15 ani.


    Art,86

    (2) Soțul supraviețuitor are dreptul la pensie de urmaș, indiferent de vârstă și de durata căsătoriei, dacă decesul soțului susținător s-a produs ca urmare a unui accident de muncă sau a unei boli profesionale și dacă nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie ori dacă acestea sunt mai mici de 35% din câștigul salarial mediu brut, prevăzut la art. 33 alin. (5).

    Created on 12/14/2018 6:27:44 PM Vote 0 0

    Share