Se incarca...

Incompatible browser

Lege5 supports the following browsers

Forum > Q&A Juridic > Dreptul Muncii
Question without answer

0 0

Art. 56 din Codul muncii modificat prin O.U.G. nr. 96/2018

770 Views • 1 AnswersCreated by Dondera Nina • Last answer 4 months ago by Carp Mircea • Last update at 1/14/2019 4:27:38 PM

Dondera Nina
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Profesor

 Buna ziua,

Sunt profesor si implinesc anul acesta varsta de pensionare de 61 de ani. Prin  modificarea adusa Codului muncii  inteleg ca as putea ramane in activitate pana la varsta de 65 de ani, angajatorul neputand sa-mi ingradeasca acest drept. Daca fac cerere pentru prelungirea activitatii, sunt obligata sa raman in campul muncii pana la 65 de ani ?Sau, din diverse motive,  as putea sa renunt dupa 1 sau 2 ani si sa ies la pensie inainte de implinirea vartei de 65 de ani?

Asa cum inteleg eu si colegii mei din scoala, modificarea lasa loc de interpretari.

Va multumesc,

Nina Dondera


1/14/2019 4:27:38 PM Vote 00

Share