Se incarca...

Incompatible browser

Lege5 supports the following browsers

Forum > Q&A Financiar > Impozite Si Taxe
Question without answer

0 0

Clarificare

186 Views • No repliesCreated by SOC.AGR.PETRU RARES • Last update at 1/15/2019 5:11:59 PM

SOC.AGR.PETRU RARES
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Member

Buna ziua,am urmatoarea situatie:pentru produsele agricole distribuite membrilor societatii agricole ca urmare a faptului ca sunt membri si au adus terenul in folosinta(asociatii isi pastreaza dreptul de proprietate aupra pamantului),controlul fiscal a stabilit ca unitatea trebuie sa plateasca impozit pe dividende(5%) si tva 9% considerand ca societatea le livreaza produse agricole sau bani .Eu consider ca numai in varianta in care pamantul ar fi fost adus ca aport in societate  membrul asociat ar fi detinut parti sociale si s-ar fi cuvenit sa primeasca dividende in urma distribuirii profitului si automat sa plateasca impozitul aferent.Si daca aceste produse sunt considerate dividende si le numim asa desi in conceptia mea nu sunt atunci cum sunt purtatoare de tva?Nu cumva prin aceste masuri determinam oamenii sa desfiinteze aceste societati agricole care acum de bine de rau cu toate greutatile pe care le intampina lucreaza comasat suprafetele si sa se intoarca la lucrul cu  calul sau magarul fiecare pe bucatica lui de pamant doar pentru a fi lasat in pace?Cred ca incet incet ne intoarcem la vremurile cand munceau oamenii pamantul si la sfarsitul anului dupa ce plateau cotele nu mai ramaneau cu produse din care sa se hraneasca pana la noua recolta.As dori daca puteti sa-mi dati un raspuns pentru care va multumesc anticipat.Cu stima,

1/15/2019 5:11:59 PM Vote 00

Share