Se incarca...

Incompatible browser

Lege5 supports the following browsers

Forum > Q&A Juridic > Asigurări
Question without answer

0 0

Pensie de urmas

539 Views • 11 AnswersCreated by Leon • Last answer 3 days ago by Carp Mircea • Last update at 2/7/2019 3:01:06 PM

Leon
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Avocat

Conform art. 85 din legea 263/2010, sotul supravietuitor beneficiaza de pensie de urmas,  daca are varsta de pensionare si 15 ani de casatorie. Clienta mea  a solicitat pensie la data la care a implinit varsta legala de pensionare însă i-au respins cererea motivand ca trebuia formulata in termen de 6 luni de la decesul sotului !!! 

Consider ca este o interpretare eronata, la data decesului sotului soția supravietuitoare nu avea varsta legala de pensionare.

Astept pareri.

2/7/2019 3:01:06 PM Vote 00

Share

  • Carp Mircea
    • Pensionar

    Cateva precizafri:

    Nu exista problema mai simplu de rezolvat ca aceasta, pe domeniul pensiilor publice.

    Este vorba pur si simplu o deschidere de drepturi.

    Potrivit anexei 5 clienta d-vostra indeplineste conditia de varsta pentru asi deschide dreptul la pensie de urmas in data de 18/03/2019.

    Studiati art.104(1) lit.d) din legea 263/2010 si anexa 5

    Am o singura rugaminte:

    Sa nu va bateti joc de clienta d-voastra.

    Din acest moment faceti cum doriti.

    Mult succes!

    Am  incheiat subiectul



    Created on 2/14/2019 12:12:52 PM Vote 0 0

    Share