Se incarca...

Incompatible browser

Lege5 supports the following browsers

Forum > Q&A Juridic > Dreptul Muncii
Question with answer

0 0

Pensie de limita de varsta

3061 Views • 3 AnswersCreated by Ioan • Last answer 5 months ago by Carp Mircea • Last update at 4/14/2019 1:59:29 PM

Ioan
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pensionar

Buna ziua .Am varsta de 64 ani,sant pensionar de invaliditate gradul 3 din 2004 pana in prezent,vechime in munca de 34 ani din care 10 ani (1991-2001) in conditii deosebite de munca (conf.Adeverinta eliberata de detinatoarea de drept a arhivei fostei societati ,societatea la care mi-am desfasurat activitatea fiind desfintata).Din aceasta perioada (Ianuarie 1991-Ian.2001) am trecuti ca vechime in gr.2,in Carnetul de Munca doar 4 ani si 7 luni .Doresc sa stiu cand pot trece  la pensie de vechime.Rog un raspuns.Multumesc pentru intelegere.Cu respect

4/14/2019 1:59:29 PM Vote 00

Share

• Carp Mircea
    • Pensionar

La 65 ani.

Created on 4/16/2019 4:42:34 PM Vote 0 0 Chosen answer

Share

• Ioan
    • Pensionar

Multumesc pentru raspunsul dvs.Ce nu inteleg eu :

-1) Adeverinta care atesta ca mi sa retinut contributiile pentru lucru in conditii deosebite pe perioada Ianuarie 1991-Ianuarie2001 si din aceasta perioada sa notificat in Cartea de munca doar 4 ani si 7 luni in gr.2 de munca (aceasta perioada nu reduce varsta de pensionare ?) ce pot sa fac ca sa am perioada de 10 ani integrala trecuta in Cartea de munca ß

-2)pe un sit de consultatii juridice am vazut urmatoarele:

Dovada vechimii in munca

• Dovada vechimii în muncă în grupa I si/sau a II-a de muncă realizată anterior datei de 1 aprilie 2001 se face cu carnetul de muncă.

• În situatia în care perioadele de vechime în muncă realizate în grupa I si/sau a II-a de muncă nu sunt înregistrate în carnetul de muncă sau înregistrarea acestor perioade este efectuată incorect ori incomplet, dovada acestora se poate face cu adeverinte eliberate de către angajatori sau detinătorii legali de arhive.

-cazul meu,inregistrare date incomplect,adeverinta eliberata de detinatorul legal al arhivei societatii unde mi-am desfasurat activitatea.

Casa de pensii nu mi-a luat in cosiderare adeverinta.Ce pot face in continuarie ?

Multumesc anticipat.Cu multa stima si respect.

Created on 4/16/2019 11:54:41 PM Vote 0 0

Share

• Carp Mircea
    • Pensionar

Deschideti actiune in instanta casei locale care nu va recunoaste datele din adeverinta daca credeti ca aceasta este in regula.

Daca nu este in regula(adeverinta) cereti refacerea acesteia.

Created on 4/28/2019 8:31:37 PM Vote 0 0

Share