Se incarca...

Incompatible browser

Lege5 supports the following browsers

radu gabrian - r.gabi43

Services

• instante civile si militare

Domains

• justitie
  • drept penal/probleme legate de executarea pedepselor
  • drept contraventional/circulatie ,liniste publica ,etc
  • dreptul familiei
  • expertize/mediere
Cv Unspecified

Biography

Am lucrat mai mult de 25 de ani  ca functionar public in cadrul instantelor civile si militare , in cadrul altor institutii juridice .

Ma anima dorinta de a ajuta , in limita posibilitatilor , persoanele aflate in nevoie  si cred ca fiecarui om  , fara deosebiri de niciun fel ,  trebuie sa ii fie acordata o sansa pentru a reusi in problemele cu care este confruntat de viata , care este uneori  atat de nedreapta cu  noi , cu semenii nostri.

Din punct de vedere juridic , moral  si etic sunt adeptul  spuselor  fostului presedinte american  Theodore Roosevelt  , care afirma  intr-un discurs , in anul 1912 :

"E greu sa facem conditiile materiale  mai bune cu ajutorul celor mai bune legi , dar este foarte usor sa le ruinam prin legi proaste "

Eu cred  ca  sistemul juridic  , societatea civila  - si de ce nu si noi cu totii -  trebuie sa veghem ca aceasta ultima situatie sa nu se intample pentru ca justitia sa isi indeplineasca  cat mai corect menirea , pentru ca  , pana la urma  , "EA" ,societatea civila   sa  beneficieze  de domnia unor legi cat mai impartiale si cat mai performante.

De aceea , in moed evident , sunt necesare  legi care sa corespunda unui standard cat mai ridicat , dar mai ales legi pentru toti si pe intelesul tuturor , care trebuie facute cat mai cunoscute  persoanelor cu probleme juridice si nu numai.